Pokud vaše ratolest dospěla do věku okolo patnáctého roku, pravděpodobně před vámi stojí ta nelehká situace výběru střední školy. Je samozřejmostí, že člověk chce pro své dítě to nejlepší, ovšem jak zjistit, která z možností je ta správná, obzvlášť pokud dítě samo si není úplně jisté, co by chtělo v budoucnu dělat? Projděte si s námi omyly, kterým spousta lidí ohledně středních škol stále věří.
1) „Z gymplu můžeš kamkoliv.“
Jeden z největších omylů, na který pak každoročně doplácí spousta nepřijatých maturantů. Není pravda, že gymnázium je univerzální škola, která připraví kohokoliv na cokoliv. Jednak se dá gymnázium prolézt i s minimálním úsilím a člověk nemusí na konci umět nic, pokud to škola umožní, a jednak pokud se člověk rozhodne vydat na jakoukoliv odbornou vysokou školu, může těžce postrádat předměty zaměření, kterému by se rád věnoval.
2) „S odbornou školou se neuživíš.“
V poslední době stále více a více stoupá poptávka po profesích z učilišť a odborných škol. Pokud víte, že vaše ratolest pro studium skutečně zapálená není, naopak je ale manuálně zručná, případně má koníček, kterému se vášnivě věnuje, nenuťte ji, aby strávila dalších deset let posloucháním výkladů, ze kterých si nic neodnese.
3) „Chci, abys měl jednou na výběr.“
Tak zní většinou výmluva rodičů, které malému nadšenému kreslíři zakazují vydat se uměleckým směrem v domnění, že jim jednou poděkuje, až procitne ze své zamlžené pubertální bubliny a zjistí, že je vlastně duší ekonom. Může se tak stát, ovšem ve většině případů se dítě stejně vydá směrem, kterým původně plánovalo, jenom bude mít mnohem těžší se prosadit.
4) „Potřebuješ maturitu.“
Na mnoho pracovních pozic je stěžejní znalost ovládání počítačových programů, případně zkušenost s určitým typem práce, ovšem vzdělání může být úplně jiného směru, případně žádné, pokud má daný člověk praxi, jakou zaměstnavatel očekává. Přestaňte tedy žít v post-komunistickém domnění, že maturita jednou spasí kariéru vašeho dítka.
5) „Stačí ti maturita.“
Stejný omyl, jako u předchozího bodu, ovšem opačně postavený, je domnění, že odmaturovat na gymplu je univerzální vstupenka na pracovní trh. Naopak, jde vlastně o nejčernější scénář, jaký může nastat. Gymnázium, které není zaměřené žádným směrem, člověku nedá ani základní všeobecný přehled, pokud se mu sám ve svém volném čase dobrovolně nevěnuje. Sečteno a podrženo, než končit vzdělávání pouhou maturitou na gymnáziu, je lepší ho končit na střední škole, která vás k určité profesi připraví rovnou.