Při výběru navigace GPS bychom měli věnovat největší pozornost displeji. Nejde ani tak o jeho velikost, i když nás bude větší displej lákat, ale o hlavně o jas, antireflexní vrstvu, která je nutná kvůli slunci, schopnost velkého rozlišení a jednoduchost ovládání. Měli bychom žádat menu v češtině, přehlednost, jednoduchost a rychlost reakce. Velmi důležitá je hlasová navigace, abychom se mohli plně věnovat řízení.
Moderní navigace nám nabídne i tzv. body zájmu. Jsou to například hotely, restaurace, parkoviště, benzinky, muzea atd. Čím větší seznam těchto bodů má, tím bude pro nás cennější. Většina navigací nabízí doživotní záruku aktualizace map několika desítek států Evropy zdarma, kterou můžeme po dobu životnosti přístroje několikrát aktualizovat.
Vyhledávání cíle v navigaci si můžeme zvolit dvěma způsoby. Buď pouhým stiskem bodu na mapě dotykového displeje, nebo zadáním adresy. Navigace nám během cesty k cíli pomůže zvládnout i ty nejsložitější křižovatky a výjezdy z dálnic nebo na dálnice. Zároveň bude hlídat pomocí signálu, abychom nepřekračovali povolenou rychlost.
V případě, že se rozhodneme do navigace investovat vyšší částku, můžeme využít jejích dalších pomocných funkcí. Její funkce by měly být přehledné a přesné. Při špatném odbočení by nám měla posloužit rychlým přepočítáváním trasy.
Můžeme si vybrat z navigací:
· Vestavěné, která vypadá stylově, je těžší ji odcizit a na palubní desce nebudeme mít žádné dráty ani držáky. Navíc je můžeme napojit k ostatním spotřebičům v automobilu, jako je například telefon
· Přenosné, kterou můžeme využít i při chůzi nebo jízdě v tramvaji, ale neobejdeme se bez napájecího kabelu.
I když se pořád v některých situacích budeme intuitivně spoléhat na svůj „selský“ rozum, navigace GPS se stane nepostradatelným pomocníkem na našich cestách.