Sotva skončilo období bolení bříška, začnou se okolo půl roku věku hlásit o slovo zoubky. Pro některé rodiče naprosto pohodové období a o tom, že se zoubky dítku klubou, mnohdy ani nevědí. Jiní jsou zoufalí z plačícího a trápícího se dítěte a z probdělých nocí.
Období prořezávání mléčných zubů je mnohdy běh na dlouhou trať. Zoubky pod dásněmi rostou a tlačí se ven, i když my ještě pouhým okem nic nevidíme. Můžeme však na našem dítěti pozorovat neklid nebo zvýšené slinění a také často okusování všeho, co mu přijde pod ruku.
Co nám pomůže lépe překonat toto období a čím dítěti ulevíme?
Pomoci v této situaci mohou třeba praktická chladivá kousátka, která máme pro tyto případy v lednici a dítěti a zejména jeho bolavým dásním, pak dokáží hezky ulevit. Kdo nechce kupovat kousátka, může použít studenou mrkev nebo třeba okurku. Dítěti lze ulevit také masáží dásní speciálními měkkými kartáčky.
Mazat lze bolavé dásně přírodními přípravky ve formě olejíčků s levandulí a heřmánkem, nebo zakoupit v lékárně speciální gely, které tiší bolest.
Výborným pomocníkem jsou také homeopatika, která dítěti uleví a zklidní ho. V případě největší bolesti a velkého pláče můžeme podat také sirup proti bolesti, nebo čípek. Ty také tiší horečku, která se u některých dětí v souvislosti s prořezáváním zoubků může objevit.
Během dne je vhodné se dítěti věnovat, odreagovat ho, zabavit, v noci pak pomůže třeba spaní ve společné posteli, nebo zmiňované prostředky proti bolesti.
Každá maminka musí vyzkoušet, co jejímu dítku bude vyhovovat, někdy se vše objede bez zásahu, někdy je naopak nezbytný.
Jakmile zoubek vykoukne ven, je dobré začít dítě zvykat na péči o něj a také o ty další. Proto, když si budeme čistit zuby my, můžeme k této činnosti přibrat i dítě a dát mu do ručičky jeho kartáček, bude nás napodobovat a spíše si na tuto aktivitu nenásilně zvykne.