Když se řekne venkovní zahrádka, mnoha lidem se ihned vybaví klasické nevzhledné židle a stoly z umělé hmoty. I když se dnes vyrábějí z tohoto materiálu i mnohem hezčí kousky, stále se nejedná o nic extra. Umělohmotný venkovní nábytek má však dvě zásadní výhody – dá se pořídit za hubičku a je nesmírně odolný. Obdobné vlastnosti však má ještě jeden typ venkovního nábytku, a sice nábytek z ratanu.
Ratan je exotická dřevina pocházející z jihovýchodní Asie a patří mezi nejodolnější dřeviny vůbec, alespoň co se týče vodního živlu. Standardní dřevo včetně toho masivního je náchylné k hnití a rád se do něj občas pouští i dřevokazný hmyz. Proto je nutné ho v pravidelných intervalech ošetřovat pomocí speciálních ochranných prostředků. V opačném případě se dlouho z venkovního dřevěného nábytku radovat nebudete. V případě ratanu ale ošetřování není vůbec potřeba, i když natřít takový nábytek alespoň jednou za rok rozhodně neuškodí. I když to však neuděláte, je vysoce nepravděpodobné, že by vám začal sám od sebe chátrat.
Standardně se ratanový nábytek hlavně v interiérech. Díky své odolnosti je však předurčen i k venkovnímu používání. Dá se používat celoročně. Není nutné ho brát z terasy ani v zimě. Mráz ho určitě nepoškodí. Pokud byste však pro klid duše chtěli nábytek z ratanu přeci jen někam na zimu schovat, vyberte místo s minimem vlhkosti.
Exotický vzhled
Ratan není standardní dřevinou. V podstatě se jedná o liány, ze kterých se pak vyrábějí různé druhy doplňků do domácnosti. Když opomeneme odolnost, je jeho největším plusem zajímavý exotický vzhled. Ratanový nábytek ale i tak dokáže dokonale splynout takřka s jakýmkoliv prostředím. Hodí se jak do moderně zařízených zahrad, tak i na chalupu, kde se většinou na nějaký styl nehraje. Dá se pořídit za skutečně skvělé ceny, ale chcete-li opravdu ušetřit, zkuste zabrousit do blízkého antikvariátu, kde se dá ratanový nábytek koupit většinou ještě levněji.