U mnoha majitelů bazénů, zvláště těch venkovních, není pozdní podzim oblíbeným obdobím. Je totiž potřeba jej připravit na zimní období, aby jej přečkal bez úhony a na jaře jsme jej mohli opět napustit. S tím je většina z nás smířena. Avšak jak je tomu u vířivých van?
I ty si postupně získávají v našich končinách stále větší oblibu, a tak je najdeme na stále více zahradách. Na rozdíl od bazénu jsou menší, ideální pro to, abychom se do nich jen posadili. Rozhodně se nehodí na plavání. Voda v nich za pomoci trysek neustále cirkuluje, což vytváří typický vířivý efekt, který je rozhodně příjemný.
I zde však máme na podzim dilema. Vzhledem k tomu, že u nás není tak rozšířená jako klasické bazény, mnoho lidí se ptá, zda je zazimování vířivé vany skutečně nezbytné, a pokud ano, jak bychom měli postupovat. Žádný majitel totiž samozřejmě nechce, aby byla jeho nedbalostí poškozena.
Odpověď zní, že přípravu na zimu rozhodně potřebuje. V první řadě bychom měli upustit velkou část vody. Když totiž zamrzne, zvýší značně svůj objem. To je zde ještě důležitější než u bazénu, neboť led by se neměl dostat do trysek. Zde by totiž mohl způsobit značné poškození. Proto by hladina měla být tak nízká, aby ani po zamrznutí nedosahovala této úrovně.
Aby se zabránilo protržení vnitřní plachty, je doporučováno dát tam nějaké plovoucí předměty, kolem kterých se bude led tvořit. Poměrně často se používají klasické plastové flašky naplněné částečně vodou či pískem, aby se vznášely ve vodorovné poloze, avšak je možné použit i jakoukoliv jinou věc s příslušnými vlastnostmi.
Poslední doporučení se týká motoru a čerpadla. Pokud je možné je odpojit a umístit do suchého prostředí, pak bychom to měli udělat. Pokud ne, je nutné z nich odčerpat veškerou vodu a dobře zkontrolovat elektrické obvody, zda nejsou nijak poškozené.
Samozřejmě se může zdát, že je toho poměrně dost, co je potřeba udělat, avšak věřte, že tuto péči na jaře rozhodně oceníte.