V německém jazyce existuje jedno hezké slovo se širokým významem „basteln“. Do češtiny ho většina slovníků překládá jako „kutit“. Jenže jeho význam nepokrývá pouze činnost tatínků někde v dílně, kde pracují s pilkou a kladívkem, ale také činnosti dítek a maminek, které lepí, stříhají, modelují, šijí a vůbec tvoří něco k potěše své nebo druhých.
Mé vzpomínky na dětství (z velké části před revolucí) jsou spojené s výtvory mé maminky, která se kromě ručních prací (tehdy velmi rozšířených) věnovala ještě malbě miniatur a tvorbě broží z moduritu. Můj osobní pocit je, že po revoluci tahle tvorba v českých rodinách upadala, ale s nástupem konzumu a dostatku všeho, kdy po internetu koupíte i nemožné, začaly být vlastní výtvory zase „in“. Dostat něco originálního, co člověk vlastnoručně vyrobil, se cení.
Tahle ruční tvorba se netýká jen dětí, ale i dospělých, kteří mohou navštěvovat různé kurzy a semináře nebo se v tomto směru vzdělávat s pomocí internetu a literatury.
Čemu se věnovat?
· Patchwork
· Ruční výroba svíček
· Ruční výroba mýdel
· Fusing
· Drátkování
· Práce s korálky
· Šití
· Modelování
· Tvoření z plsti
· Tvoření z papíru
· Scrapbooking
· Keramika
· Vyšívání
· Háčkování
· Paličkování
· Pletení
· Tkaní
· Pečení
· Zavařování
A další a další. Výhoda těchto zálib je, že se jim často můžete věnovat s dětmi a nemusíte se jim věnovat pravidelně. Ať už jim věnujete všední podvečery, víkendy nebo dovolené, určitě Vaše ruce vykouzlí něco, co najde své místo u Vás, Vaší rodiny nebo Vašich přátel a bude dělat radost.
Nemusíte tvořit jen samy nebo s dětmi. Klidně zorganizujte dýchánek pro kamarádky a vytvářejte věci ke konkrétním svátkům a událostem, jako jsou Vánoce, Velikonoce, čarodějnice, svatba, výročí. Otevřete si k tomu lahev vína nebo uvařte kávu, či čaj. O zábavu jistě nebude nouze.
S chutí do toho!